Szatnie dla pracowników - jakie warunki powinny spełniać?


1 rok temu | 5 minuty czytania
Szatnia dla pracowników to pomieszczenie, w którym zatrudnieni pozostawiają odzież prywatną i roboczą. Czy każdy pracodawca powinien zapewnić pracownikom szatnie? W dzisiejszym wpisie przedstawiliśmy wymagania prawne, które muszą spełniać firmowe przebieralnie. Poznaj obowiązki pracodawcy wynikające z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kiedy szatnie dla pracowników są obowiązkowe?
Obecność szatni pracowniczej uzależniona jest od sposobu i trybu wykonywanej pracy oraz wielkości danego zakładu. Warto podkreślić, że wyjątek stanowią biura - tutaj niezależnie od wartości i liczebności przedsiębiorstwa, pracownicy powinni mieć zapewniony jedynie ogólnodostępny, stojący lub przymocowany do ściany wieszak. Szatnia dla pracowników jest natomiast obowiązkowym elementem miejsca pracy, w którym zatrudnieniu muszą zmieniać odzież własną na tę ochronną lub reprezentacyjną przed rozpoczęciem wykonywania swoich obowiązków. Z tego względu szatnie dla pracowników najczęściej można więc spotkać w magazynach, przedsiębiorstwach produkcyjnych, restauracjach, a także sklepach i punktach obsługi, w których wymagane są firmowe uniformy.
Podział szatni dla pracowników
W aktualnie obowiązujących przepisach określone zostały 4 rodzaje szatni dla pracowników:
Szatnia odzieży własnej
Jej głównym zadaniem jest ochrona i przechowywanie prywatnych rzeczy pracownika. Budowa i układ miejsca powinny skutecznie zabezpieczać odzież własną na czas pracy osoby zatrudnionej. Każdy pracownik powinien mieć zapewnione minimum 0,3 m² wolnej przestrzeni, aby móc swobodnie się poruszać. Pracodawca musi umieścić w pomieszczeniu wieszaki lub szafki, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Dodatkowo szatnia pracownicza powinna zostać podzielona na część damską i męską. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na jednej zmianie pracuje do 5 pracowników. W takiej sytuacji szatnia może być wspólna, jednak powinny zostać zapewnione kobietom specjalne kabiny do przebierania.
Umieszczone w pomieszczeniu wieszaki także muszą spełniać założone prawnie wymagania. Każdy z nich powinien być jednopoziomowy, zapewniać miejsce na przechowywanie obuwia, a także nakrycia głowy. Co więcej, we właściwie zorganizowanych szatniach dla pracowników powinno być zachowane przejście o szerokości minimum 1,1 m, a odstęp pomiędzy ścianą i zewnętrznym wieszakiem powinien wynosić nie mniej niż 95 cm. Dodatkowo liczba miejsc siedzących powinna odpowiadać 30% liczby osób pracujących na najliczniejszej zmianie.
Szatnia odzieży roboczej i ochronnej
Element ten jest obowiązkowy i dedykowany osobom zatrudnionym w miejscach, w których są one narażone na znaczne zabrudzenie i zniszczenie odzieży. Ten rodzaj szatni dla pracowników musi być wyposażony w specjalne i indywidualne szafki oraz umożliwiać zatrudnionym łatwy dostęp do natrysków, umywalek oraz do szatni odzieży własnej.
Szatnia podstawowa
Ten typ może skutecznie zastąpić dwa powyższe rodzaje, jeśli pracownik pracuje w warunkach, w których zabrudzenie odzieży ochronnej jest niewielkie i nie stwarza zagrożenia dla odzieży prywatnej. W tym przypadku metraż pomieszczenia powinien zostać przewidziany tak, aby gwarantował każdemu pracownikowi minimum 0,5 m² wolnej przestrzeni. Szatnia dla pracowników powinna zostać wyposażona w dwie osobne lub jedną podwójną szafę, która umożliwi skuteczne odseparowanie i zabezpieczenie ubrań prywatnych od tych używanych w pracy. Pomieszczenie powinno mieć bezpośrednie połączenie z umywalnią.
W tym przypadku system wieszakowy ponownie znajdzie swoje zastosowanie, jednak wieszaki powinny być osobne do odzieży prywatnej oraz roboczej pracowników.
Szatnia przepustowa
Ostatnią przewidzianą w prawie szatnią pracowniczą jest szatnia przepustowa. Pomieszczenie to jest dedykowane osobom pracującym w warunkach związanych ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także przy pracach pylących, w wilgotnym i gorącym mikroklimacie lub powodujących intensywne brudzenie. Takie szatnie dla pracowników powinny zostać podzielone na 3 części:
- Wyodrębnione miejsce do przechowywania odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Pomieszczenie to powinno zostać wyposażone w szafy przeznaczone do indywidualnego użytku, a metraż musi zapewnić 0,3 m2 wolnej przestrzeni każdemu pracownikowi zobowiązanemu do korzystania z szatni przepustowej.
- Pośrednim elementem szatni pracowniczej przepustowej jest korytarz z udostępnionymi pracownikom zespół sanitarny z natryskami. Dzięki temu każdy osoba zatrudniona w wymagających warunkach będzie mogła najpierw się wykąpać, a następnie przejść do kolejnego pomieszczenia szatni.
- Ostatnim miejscem jest pokój do bezpiecznego przechowywania odzieży własnej pracowników. Tak jak w przypadku szatni odzieży własnej pracowników, pracodawca jest zobowiązany do wyodrębnienia komfortowej przestrzeni, osobnej zarówno do kobiet, jak i dla mężczyzn. Tutaj ponownie wyjątek stanowi liczebność pracowników na danej zmianie. Jeśli w danym momencie obecnych jest poniżej 5 osób, to szatnia dla pracowników może być wspólna, jednak pracodawca musi zapewnić kobietom kabiny do przebierania się. Umieszczone stojaki powinny zapewnić miejsce na przechowywanie obuwia oraz nakrycia głowy. Dodatkowo tak jak przy szatni własnej pracowników, powinno przypadać co najmniej 0,3 m2 wolnej powierzchni podłogi na każdego pracownika korzystającego z pomieszczenia.
Jakie jeszcze powinny być szatnie dla pracowników?
Dobrze zorganizowane szatnie dla pracowników to nie tylko ułatwienie pracy, ale przede wszystkim skuteczne zmniejszenie oddziaływania ewentualnego niebezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki miejsca zatrudnienia. Warto zadbać, aby oddawane do użytku szatnie były suche i ogrzewane, a do ich wnętrza wpadało naturalne światło słoneczne. Dodatkowo pomieszczenia powinny być także wyposażone w okna, aby mogły być swobodnie wietrzone kilka razy dziennie.
Jeśli szukasz nie tylko wyposażenia magazynowego, które usprawni składowanie w Twojej firmie, ale także fachowej porady – skontaktuj się z nami.