Kategorie produktu
Inne

Zasada FIFO - co to jest? Czym różni się of LIFO i FEFO?

Zasada FIFO - co to jest? Czym różni się of LIFO i FEFO?
Ładuję... 3 minuty czytania
Zasada FIFO - co to jest? Czym różni się of LIFO i FEFO?

Odpowiednio zaaranżowany magazyn to podstawa sukcesu przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, rodzaju produkcji lub świadczonych usług. Podstawowe trzy techniki magazynowania: FIFO, LIFO i FEFO pozwalają firmom wydajnie zarządzać towarem, bez strat czasowych i materiałowych. Co to jest zasada FIFO? Na czym polega składowanie techniką LIFO? Dlaczego i kiedy warto stosować FEFO?

Chociaż terminy FIFO, LIFO i FEFO są powszechnie znane w naszej branży, to czasem mogą być ze sobą mylone i bywają źródłem wątpliwości oraz nieporozumień. Przed podjęciem decyzji o zmianie funkcjonowania magazynu lub wyborze wyposażenia warto odświeżyć sobie tę wiedzę.

Porady eksperta - Zasada lifoPorady eksperta - Zasada fifoPorady eksperta - Zasada fifo

Zasada FIFO - czym jest?

W skrócie definicja zasady FIFO to „First In First Out” (z ang. pierwsze przyszło – pierwsze wyszło). Ta bardzo popularna technika dotyczy w dużej mierze branży produkcyjnej, spożywczej i wszelkich produktów z jasno określoną datą przydatności do konsumpcji lub wykorzystania, ale nie tylko. Powodem stosowania FIFO jest także optymalniejsza wycena składowanych zapasów, które zostały przyjęte do magazynu po różnych cenach (różne partie i terminy), co może sprawdzić się w dowolnej firmie z każdej branży. Tą metodą można skutecznie zarządzać aktywami i wycenami. Zasada FIFO oznacza ciągły przepływ towaru. W magazynach sprawdzą się regały paletowe, magazynowe, a także wspornikowe.

LIFO

Przeciwieństwo zasady FIFO to LIFO, czyli „Last In First Out” (ang. ostatnie przyszło – pierwsze wyszło). Jest to metoda mniej popularna, bowiem przy jej stosowaniu zakładamy, że towary nie ulegają starzeniu. Według zasady LIFO nie trzeba zachowywać dostępu do towarów, które przyszły jako pierwsze. Metoda jest stosunkowo prosta na co dzień, a do jej wykorzystania najlepiej sprawdzą się regały wspornikowe, paletowe i magazynowe. Jej stosowanie zaleca się np. przy bezpiecznym składowaniu ciężkich produktów. Wycena zapasów dostarczonych w różnej cenie i składowanych metodą LIFO jest bardziej kłopotliwa, a zapisy wynikające z krajowej ustawy o rachunkowości i Międzynarodowego Standardu Rachunkowości mogą być dla przedsiębiorców problematyczne. Jednak warto dodać, że wykorzystując LIFO najczęściej obniżamy dochód netto, co jest korzystne podatkowo, jeśli rosną ceny.

FEFO

Trzecią znaną metodą, po LIFO i zasadzie FIFO, jest FEFO, której skrót oznacza „First Expired First Out”. Ta reguła stosowana jest najczęściej w branży FMCG, czyli produktów szybko zbywalnych (świeżych, spożywczych i pierwszej potrzeby), które posiadają termin ważności. Ten sposób oznacza wydawanie jako pierwszych tych towarów, których data kończy się najwcześniej. W tej metodzie ogromne znaczenie odgrywa selektywność i podobnie jak w zasadzie FIFO oznacza to przede wszystkim rzędowe regały paletowe, jak również wspornikowe, które poprawiają wydajność magazynu. FEFO pozwala nie tylko zachować doskonałą jakość produktów, ale także świetnie wpisuje się w popularną ostatnio politykę „zero waste”.  

Porady eksperta - Zasada lifo     Porady eksperta - Zasada fifo

Oszczędność czasu, kosztów oraz mniejsze straty

Trzy wymienione sposoby składowania pozwalają na efektywną gospodarkę towarową. Ma to znaczenie w każdym zakładzie i może bezpośrednio wpływać na minimalizację strat, jak też pozwala skutecznie zapanować nad sezonowymi skokami w zakresie popytu na dane produkty z naszego magazynu. Warto dodać, że odpowiednio dobrana metoda składowania, niezależnie od tego czy mowa o LIFO, FEFO czy zasadzie FIFO, to także oszczędność kosztów logistyczno-operacyjnych i efektywniejsza praca całej załogi, szczególnie w połączeniu z właściwie dopasowanymi do specyfiki danej metody systemami magazynowymi.

 

Jeśli szukasz nie tylko wyposażenia magazynowego, które usprawni składowanie w Twojej firmie, ale także fachowej porady – skontaktuj się z nami.

Odwiedzam jako