Kategorie produktu
Inne

Rodzaje regałów magazynowych

Rodzaje regałów magazynowych
Ładuję... 4 minuty czytania
Rodzaje regałów magazynowych

Chociaż poszczególne rodzaje regałów magazynowych pełnią z definicji tę samą funkcję, to różnią się między sobą budową oraz sposobem ich załadunku i rozładunku. Wybór właściwego rozwiązania jest kluczowy dla prawidłowego i płynnego działania magazynu.

 

„Jaki rodzaj regału magazynowego będzie odpowiedni dla mojej firmy?” Z tego typu pytaniem spotkać można się na wielu forach, targach branżowych oraz w trakcie bezpośrednich rozmów z dostawcami rozwiązań magazynowych. Różne sposoby prowadzenia biznesu oraz specyfika działalności poszczególnych przedsiębiorstw sprawia, że nie istnieje jedna i prosta odpowiedź na tak zadane pytanie. Dla efektywnego funkcjonowania firm potrzebne są rozwiązania dobrane pod określone potrzeby, a w niektórych wypadkach wręcz całkowicie zindywidualizowane.

 

Co jest istotne przy właściwym wyborze?

Odpowiednie rodzaje regałów magazynowych dobrane zostać powinny po szczegółowej analizie potrzeb oraz przy uwzględnieniu zasad funkcjonowania określonego przedsiębiorstwa. Zadaniem regału jest umożliwienie wydajnego składowania towarów, które następnie zostaną sprzedane lub wykorzystane do produkcji albo przy świadczeniu usług. Różnice pojawiają się wtedy, kiedy porównamy potrzeby serwisu opon, producenta leków, dystrybutora materiałów budowlanych oraz hurtowni owoców. Przed ostatecznym wyborem rodzaju regału magazynowego, pod uwagę należy wziąć rodzaj składowanego asortymentu, jego wielkość (objętość), a także ciężar. Niezwykle istotne jest to, czy towary składowane są luzem, w kartonowych opakowania, skrzynkach, a może na paletach. Kolejnym elementem jest dotychczasowa technologia magazynowania w danej firmie, zarządzanie przepływem towarów, szybkość ich rotacji, a także sposób załadunku i rozładunku (ręczny czy zautomatyzowany). Nie bez znaczenia jest także wielkość magazynu (jego powierzchnia oraz wysokość użytkowa).

 

Rodzaje regałów magazynowych

Regały z przeznaczeniem magazynowym to specjalne i odpowiednio wytrzymałe konstrukcje, o przestrzennej i wielopoziomowej budowie, które różnić się mogą między sobą wielkością, materiałem, z którego są wykonane, wytrzymałością (nośnością) oraz kształtem. Ze względu na mobilność wyróżniamy dwa rodzaje regałów magazynowych: dynamiczne i statyczne. W ramach pierwszej grupy znajdziemy np. regały przesuwne na szynach, przepływowe ze specjalnymi rolkami oraz regały półkowe na kółkach. Znacznie bardziej popularne są regały statyczne, które występują w wersji wolnostojącej lub jako przymocowane do podłoża.

 

Regały statyczne – paletowe, półkowe i wspornikowe

Te trzy najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych odpowiadają na większość wymagań stawianych w miejscach składowania.

  • Regały półkowe – Składają się z solidnych ram, belek i wsporników poprzecznych oraz półek, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Regały półkowe dostępne są w mnogości wymiarów oraz z dowolną ilością półek. Odbiorcy cenią je za możliwość bardzo dużej indywidualizacji. Do wyboru są np. specjalne klipsy na dodatkowe półki, a także dostawki modułowe. Polecane są do składowania towarów o małej/średniej wadze. Doskonale nadają się do magazynowania skrzynek, kartonów, worków, pojemników warsztatowych i transportowych oraz towarów jednostkowych.
  • Regały paletowe – Ten rodzaj regałów magazynowych wykorzystuje się do składowania ciężkich i dużych ładunków na paletach, które układane są za pomocą wózka widłowego. Składają się z ram pionowych i belek poziomych, czasem mogą być wyposażone np. w dodatkowe półki siatkowe. Cechuje je solidna budowa i bezpieczeństwo, niezbędne przy operacjach z udziałem wózków widłowych i ciężkich towarów pakowanych zbiorczo. Znajdziemy tu specjalne odbojnice, ograniczniki i wciągniki do palet.
  • Regały wspornikowe – Zbudowane są ze specjalnych słupów w kształcie litery „L” (regał jednostronny) lub odwróconego „T” (regał dwustronny) oraz belek wspornikowych. Tego typu regały są całkowicie otwarte i wygodnie można za pomocą wózka widłowego załadować na nie elementy o dowolnej długości i nawet bardzo dużej wadze. Jest to świetny wybór do długich i dużych towarów, które ciężko składować w inny sposób – od rurek PVC, poprzez blachy wielkoformatowe aż po drewniane belki konstrukcyjne.

  Porady eksperta - Rodzaje regałów magazynowych  Porady eksperta - Rodzaje regałów  Porady eksperta - Rodzaje regałów

 

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj regałów magazynowych byłby najodpowiedniejszy do Twoich potrzeb, skonsultuj się ze specjalistą w tej dziedzinie.

Przemyślana inwestycja w trwałe i odpowiednio dopasowane regały, to usprawnienie dla magazynu na długie lata.  

Odwiedzam jako