Chociaż poszczególne rodzaje regałów magazynowych pełnią z definicji tę samą funkcję, to różnią się między sobą budową oraz sposobem ich załadunku i rozładunku. Wybór właściwego rozwiązania jest kluczowy dla prawidłowego i płynnego działania magazynu.
„Jaki rodzaj regału magazynowego będzie odpowiedni dla mojej firmy?” Z tego typu pytaniem spotkać można się na wielu forach, targach branżowych oraz w trakcie bezpośrednich rozmów z dostawcami rozwiązań magazynowych. Różne sposoby prowadzenia biznesu oraz specyfika działalności poszczególnych przedsiębiorstw sprawia, że nie istnieje jedna i prosta odpowiedź na tak zadane pytanie. Dla efektywnego funkcjonowania firm potrzebne są rozwiązania dobrane pod określone potrzeby, a w niektórych wypadkach wręcz całkowicie zindywidualizowane.
Co jest istotne przy właściwym wyborze?
Odpowiednie rodzaje regałów magazynowych dobrane zostać powinny po szczegółowej analizie potrzeb oraz przy uwzględnieniu zasad funkcjonowania określonego przedsiębiorstwa. Zadaniem regału jest umożliwienie wydajnego składowania towarów, które następnie zostaną sprzedane lub wykorzystane do produkcji albo przy świadczeniu usług. Różnice pojawiają się wtedy, kiedy porównamy potrzeby serwisu opon, producenta leków, dystrybutora materiałów budowlanych oraz hurtowni owoców. Przed ostatecznym wyborem rodzaju regału magazynowego, pod uwagę należy wziąć rodzaj składowanego asortymentu, jego wielkość (objętość), a także ciężar. Niezwykle istotne jest to, czy towary składowane są luzem, w kartonowych opakowania, skrzynkach, a może na paletach. Kolejnym elementem jest dotychczasowa technologia magazynowania w danej firmie, zarządzanie przepływem towarów, szybkość ich rotacji, a także sposób załadunku i rozładunku (ręczny czy zautomatyzowany). Nie bez znaczenia jest także wielkość magazynu (jego powierzchnia oraz wysokość użytkowa).
Rodzaje regałów magazynowych
Regały z przeznaczeniem magazynowym to specjalne i odpowiednio wytrzymałe konstrukcje, o przestrzennej i wielopoziomowej budowie, które różnić się mogą między sobą wielkością, materiałem, z którego są wykonane, wytrzymałością (nośnością) oraz kształtem. Ze względu na mobilność wyróżniamy dwa rodzaje regałów magazynowych: dynamiczne i statyczne. W ramach pierwszej grupy znajdziemy np. regały przesuwne na szynach, przepływowe ze specjalnymi rolkami oraz regały półkowe na kółkach. Znacznie bardziej popularne są regały statyczne, które występują w wersji wolnostojącej lub jako przymocowane do podłoża.
Regały statyczne – paletowe, półkowe i wspornikowe
Te trzy najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych odpowiadają na większość wymagań stawianych w miejscach składowania.
Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj regałów magazynowych byłby najodpowiedniejszy do Twoich potrzeb, skonsultuj się ze specjalistą w tej dziedzinie.
Przemyślana inwestycja w trwałe i odpowiednio dopasowane regały, to usprawnienie dla magazynu na długie lata.