Magazyn wysokiego składowania. Czym jest?

6 miesięcy temu  |  7 minuty czytania

W dobie intensywnego rozwoju technologii logistycznej rosnącym zainteresowaniem cieszą się alternatywne metody organizacji przestrzeni magazynowej. Tradycyjne hale coraz częściej są zastępowane magazynami wysokiego składowania, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie towarów na niewielkiej powierzchni. To nowoczesne rozwiązanie pozwalające na skuteczną optymalizację kosztów przeznaczanych na utrzymanie standardowego obiektu. Znacznie niweluje także problem braków kadrowych i malejącej dostępności działek budowlanych. Czym jest magazyn wysokiego składowania? Jakie jest jego wyposażenie? Zapraszamy do wpisu!

Czym jest magazyn wysokiego składowania?

Choć coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie magazynu wysokiego składowania do swojej firmy, to rozwiązanie to nie doczekało się dotychczas spójnej definicji ani w polskim prawie, ani w przepisach BHP. Dlatego zadanie stworzenia przejrzystych kryteriów wzięli na siebie doświadczeni specjaliści od logistyki. Na podstawie bogatej literatury branżowej i licznych opracowań można przyjąć, że magazynami wysokiego składowania są obiekty, których wysokość przekracza 7,2 m i osiąga maksymalnie 50 m. Wartość ta umożliwia przechowywanie towarów na całej wysokości hali, gwarantując maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dla porównania, magazynem średniego składowania określa się budynek mierzący od 4,2 do 7,2 m. Natomiast wysokość magazynów niskiego składowania wynosi poniżej 4,2 m.

Niezależnie od braku przejrzystych regulacji w polskim prawie, w magazynach wysokoregałowych obowiązują przepisy BHP. Zasady działania magazynu wysokiego składowania reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Nakłada ono na właścicieli obowiązek instalowania regałów wyprodukowanych wyłącznie ze stabilnych i trwałych materiałów. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa, ich masa w połączeniu z ciężarem rozmieszczonych ładunków nie może przekraczać maksymalnego obciążenia stropów i podłóg. Istniejące regulacje obejmują także kwestie dotyczące składowania materiałów niebezpiecznych i delikatnych, nakazując umieszczanie ich na najniższych półkach. Zasady BHP w magazynie wysokiego składowania obligują pracodawców do regularnych przeglądów i monitorowania stanu technicznego obiektu, a także przeszkolenia pracowników zajmujących się obsługą regałów.

Jakie są korzyści korzystania z magazynów wysokiego składowania?

Do najważniejszych zalet magazynów wysokiego składowania możemy zaliczyć imponującą redukcję kosztów przechowywania i wydajne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Umożliwiają one bezpieczne i efektywne rozlokowanie towarów na wielu piętrach, co pozwala zmieścić na hali znacznie większą liczbę ładunków niż w standardowym obiekcie. Ogromną korzyścią jest także możliwość wygodnego składowania zróżnicowanych produktów, m.in. takich o dużych rozmiarach, w odpowiednich warunkach uwzględniających ich specyfikę. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii magazyny wyróżniają się imponującą elastycznością w dostosowaniu konstrukcji i rozkładu wysokich regałów magazynowych do zróżnicowanych potrzeb.

Zastosowanie nowoczesnych systemów informatycznych pozwala osiągnąć najwyższy poziom bezpieczeństwa dla personelu obsługującego procesy logistyczne. Zautomatyzowane rozwiązania odpowiadają za skuteczną koordynację pracy i sprawną realizację zadań z wykorzystaniem wózków wysokiego składowania, przenośników paletowych i wyspecjalizowanych pojazdów. Innowacyjne systemy logistyczne umożliwiają także sprawowanie pełnej kontroli nad przebiegiem pracy z zachowaniem odpowiedniej jakości i terminowości. Dzięki temu ułatwiają także wdrożenie rozwiązań optymalizacyjnych w celu usprawnienia funkcjonowania obiektu.

Jak wygląda wyposażenie magazynu wysokiego składowania?

W celu maksymalnego wykorzystania powierzchni, w magazynach wysokiego składowania stosuje się specjalistyczne urządzenia i rozwiązania techniczne. Automatyczne mechanizmy znacznie ułatwiają organizację pracy i ograniczają straty podczas realizacji zadań, pozwalając m.in. na bezpieczne transportowanie ładunków między półkami. Dlatego nieodłącznymi elementami infrastruktury magazynu są zaawansowane systemy magazynowe i regały wysokiego składowania. Specjalistyczne konstrukcje umożliwiają wygodne przechowywanie towarów zlokalizowanych na wielu poziomach. Regały magazynowe do wysokiego składowania można łatwo dostosować do gromadzenia zróżnicowanych zasobów: od ładunków paletowych, przez dłużyce, aż po niespaletyzowane produkty. Największą popularnością cieszą się rozwiązania z wąskimi korytarzami roboczymi. Aby zapewnić bezpieczeństwo na niewielkiej powierzchni, znajdują się w nich także specjalne szyny, nitki indukcyjne i czujniki systemu nawigacji.

Nieodłącznym elementem wyposażenia magazynu wysokiego składowania są również wózki widłowe wysokiego podnoszenia. Odgrywają one istotną rolę w obsłudze regałów wielopoziomowych, gwarantując precyzyjne wykonywanie prac na wysokości składowania wynoszącej ponad 13 m. W automatycznych magazynach stosuje się także zmechanizowane systemy transportu i przenoszenia palet, m.in. układnice. Zautomatyzowany przenośnik umożliwia wygodne przenoszenie ładunków z obszaru produkcji na regał paletowy wysokiego składowania. Stamtąd mogą one być bezpiecznie przetransportowane do wyznaczonej strefy, w której odbywa się kompletacja zamówień.

W ramach automatyzacji procesów w magazynach znaczącą rolę odgrywają systemy wysokiego składowania WMS. To innowacyjne oprogramowanie, które przyczynia się do znaczącego zmniejszenia czasu przeznaczanego na obsługę zamówień i przyspieszenia ich realizacji. System WMS wchodzi w relację z licznymi narzędziami zautomatyzowanymi. Wspólnie z nimi prowadzi do wzrostu wydajności i usprawnienia przebiegu prac. Warto wyróżnić tutaj m.in. systemy regałowe typu Shuttle i regały automatyczne Modula.

Co jeszcze znajdziemy w tego typu obiektach? Nowoczesny system monitoringu i alarmów to ważny element systemu bezpieczeństwa, którego celem jest przeciwdziałanie kradzieżom i zagubieniu ładunków. W trosce o bezpieczeństwo pracowników i zapobieganie wypadkom, stosuje się odpowiednią sygnalizację i oznaczenia. W regałach magazynowych wysokiego składowania instaluje się również infrastrukturę odpowiadającą za kontrolę temperatury i wilgotności. Ma to szczególne znaczenie w przechowywaniu produktów podatnych na działanie czynników zewnętrznych i wymagających specyficznych warunków składowania, głównie żywności i leków.

Automatyczny magazyn wysokiego składowania - nowoczesna przestrzeń przechowywania

Zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania pozwala na efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Optymalizacja kosztów, elastyczne możliwości konfiguracji regałów, czy wysoki poziom bezpieczeństwa, osiągalny dzięki automatyce, to tylko kilka z licznych zalet tego rozwiązania. W rezultacie umożliwia ono przechowywanie dużej ilości zróżnicowanych ładunków w niewielkiej przestrzeni, co docenią przedsiębiorstwa o dużych potrzebach. Regały magazynowe wysokiego składowania są dostępne w atrakcyjnej cenie, przynosząc przy tym ogromne korzyści w postaci większej wydajności i usprawnienia procesów logistycznych. Warto zapoznać się z asortymentem sklepów świadczących usługi w ramach kompleksowego wyposażenia magazynów. Pozwoli to znaleźć regał magazynowy wysokiego składowania wyróżniający się korzystnym stosunkiem ceny do jakości.