Kompletacja - co to jest?


1 rok temu | 3 minuty czytania
Branża magazynowa, logistyczna oraz efektywna obsługa klienta są ze sobą nierozerwalnie połączone. Dzieje się to za sprawą kompletacji zamówień, która może przebiegać sprawnie lub niewydajnie i tym samym sprawić, że nasze przedsiębiorstwo stopniowo zacznie tracić odbiorców. Co to jest kompletacja? Z definicji są to różne czynności, które realizujemy w sposób ręczny lub zautomatyzowany, mające na celu przygotowanie towaru do wysyłki. Im szybciej uda się skompletować zamówienie, tym większe zadowolenie odbiorcy. Nie bez znaczenia są tutaj stosowane narzędzia wspomagające, a także sam układ magazynu i jego wyposażenie.
Sprawna kompletacja oznacza możliwie najkrótszy czas realizacji zamówienia. Ma to znaczenie zarówno w handlu, dystrybucji, a także przy przeładunku towarów.
Co to jest kompletacja - definicja
Kompletacja w procesie magazynowania ma szczególne znaczenie. Przeprowadzona optymalnie i prawidłowo pozwala zaoszczędzić koszty oraz zyskać zaufanie klientów. Jest ona kluczowa do rentownej działalności firmy, zwiększenia sprzedaży oraz zakresu oferowanych usług. Definicja kompletacji oznacza czynności, których celem jest przygotowanie towaru do nadania do odbiorcy. Na kompletację składa się pobranie określonych elementów z magazynu, kontrola skompletowanego zamówienia, zabezpieczenie i zapakowanie towaru oraz przekazanie do wysyłki.
Kompletacja – ręczna lub z pomocą technologii
Kompletacją jest częścią procesu magazynowania, ale sposoby na to, jak ją przeprowadzić zmieniają się wraz z rozwojem technologicznym. Definicja nie precyzuje czy są to czynności ręczne czy też automatyczne, zatem ogólnie rzecz biorąc mogą być one wszystkie wykonane przez człowieka, jak też każda z nich przez robota. Chociaż wszystkie zadania z zakresu kompletacji zamówień mogą być wykonane manualnie, z pomocą zaledwie kartki i długopisu, to obecnie należy to do rzadkości. Dla celu większego bezpieczeństwa pracowników, minimalizacji błędów oaz usprawnienia procesu stosuje się różne udogodnienia.
Dwie metody
Ze względu na metody kompletacji, to możemy mówić o sposobie „towar do człowieka” oraz „człowiek do towaru”. Pierwsza oznacza, że towar przekazywany jest w automatyczny sposób do pakowacza (pickera). Stosuje się w tym wypadku wysoce zautomatyzowane rozwiązania, pasy transmisyjne, prowadnice, a nawet ramiona robotyczne i specjalne oprogramowanie. Mała granica błędu ma jednak swoją cenę, bowiem taka inwestycja oznacza duże nakłady finansowe. Definicja drugiej metody („człowiek do towaru”) oznacza, że to pracownik przemieszcza się po magazynie, kompletuje zamówienie z różnych półek oraz przekazuje je do kolejnego działu lub bezpośrednio do wysyłki. Ogromne znaczenie ma tu czynnik ludzki, a samą kompletację cechuje nieco niższa wydajność, ale warto pamiętać, że istnieją sposoby na jej zwiększenie szybkości oraz minimalizację błędów przy tym sposobie obsługi zamówień.
Usprawnienie kompletacji zamówień w systemie „człowiek do towaru”
Automatyczna kompletacja jest marzeniem wielu firm, ale poziom finansowania takiej inwestycji może przerastać możliwości przedsiębiorców, szczególnie w tych trudnych czasach. Warto pamiętać, że efektywną kompletację można przeprowadzić także w standardowym magazynie, który opiera się na tradycyjnych regałach magazynowych, gdzie praca realizowana jest głównie przez pracowników manualnych. Nie bez znaczenia jest sam układ magazynu, szerokość alejek oraz rodzaj regałów, co warto przeanalizować oraz optymalnie zaprojektować, dzięki czemu pobieranie ładunków będzie łatwiejsze. Zaleca się także stworzenie strefy kompletacji. Warto postawić na dobre wózki paletowe (dla magazynów niskiego składowania) widłowe (w magazynach średniego składowania) oraz wózki typu reach truck (w przypadku składowania wysokiego). Przydadzą się także solidne i pojemne wózki magazynowe. Konieczne jest dobranie odpowiedniej strategii kompletacji, odpowiednie planowanie tras pickera, a także optymalny slotting i właściwe ułożenie towarów na magazynie. Dużą pomoc odgrywa dedykowane oprogramowanie zarządzania magazynem (np. WSM), system czytników i kodów kreskowych.